چرا مرگ زنان و بچه ها بر اثر کرونا کمتر از مردان است؟!

به گزارش وبلاگ نشر، باید چیزی در این ویروس باشد که به همان شدت، سیستم ایمنی بچه ها را تحریک نمی کند، اما نمی دانیم چیست. به نظر نمی رسد که سیستم ایمنی بدن بچه ها دچار واکنش بیش از حد شود و در مواردی حتی ابتلا به ویروس بدون نشانه بدنی بوده است.

چرا مرگ زنان و بچه ها بر اثر کرونا کمتر از مردان است؟!

ویروس جدید کرونا، به نظر سیستم ایمنی بچه ها را از پا درنمی آورد، که در نهایت موجب مرگ می شود

تحقیقات اولیه در چین نشان می دهد که احتمال مرگ زنان و بچه ها بر اثر ابتلا به کرونا کمتر از مردان است. آمار موارد مرگ بر اثر کووید-19، بیماری ناشی از ویروس کرونا، برای همگان اندک است و طبق این تحقیق، تنها 4.2 درصد از 44 هزار و 672 فرد مبتلا به ویروس در چین جان باخته اند.

به گفته پژوهشگران، احتمال دچار شدن به نوع جدی بیماری کووید-19 و مرگ در میان مردان بالاتر است. نرخ مرگ مردان در نمونه آماری چین، از اواخر سال 2019 و موقعی که ویروس در شهر ووهان ظهور کرد تا 11 فوریه، 8.2 درصد بوده است. این نرخ برای زنان 1.7 درصد است.

احتمال مرگ بچه ها بر اثر ویروس کرونا حتی از این هم کمتر است: در این نمونه آماری، هیچ کودک زیر ده سال فوت نکرده و تنها دو دهم درصد از قربانیان بین ده تا 40 ساله بوده اند.

کارشناسان می گویند معلوم نیست که چرا تاثیر کووید-19 بر مردان و زنان متفاوت است، هرچند ویروس های دیگری نیز هستند که رفتار مشابه دارند. پرفسور پال هانتر از دانشگاه ایست انگلیا به بی بی سی گفت: واکنش ایمنی داخلی زنان، متفاوت از مردان است.

او گفت: زنان بیشتر از مردان از بیماری های خودایمنی رنج می برند و مدارک زیادی نشان می دهد که بدن زنان آنتی بادی های بهتری را برای واکسن های آنفلوآنزا تولید می کند.

گمان می رود که برخی دیگر از تفاوت ها از این رو باشد که احتمال سیگار کشیدن در مردان و آسیب به سلامتی در میان مردان بالاتر است و این امر آنان را برای ابتلا به نوع سخت ویروس کرونا مستعدتر می کند.

در چین هم دقیقا همین شرایط حاکم است، کشوری که 52 درصد از مردانش سیگاری اند و تنها سه در صد زنان سیگار می کشند. تحقیق دانشگاه آیووا بر ویروس سارس، که مشابه ویروس کووید-19 است و در چین ظهور کرد نشان می دهد که موش های ماده در مقایسه با موش های نر کمتر مستعد دریافت مرض هستند.

اما وقتی که تخمدانشان خارج، یا فرمول استروژنشان قطع شد، تفاوت ظاهر شده و معلوم شد که تفاوت مربوط به غدد مترشحه داخلی در این میان نقش بازی می کند.

حفاظ نسبی جوانان در مقابل نوع شدید کووید-19 کشف نشده است. معمولا و مثلا در مواردی مثل ابتلا به آنفلوآنزای عادی، بچه ها در دسته گروه های آسیب پذیر و در کنار سالمندان و بیماران قرار می گیرند.

اما ویروس جدید کرونا، به نظر سیستم ایمنی بچه ها را از پا درنمی آورد، که در نهایت موجب مرگ می شود. بسیاری از مبتلایان به کووید-19 صرفا تب و سرفه را تجربه کرده و بهبودی می یابند. اما در شمار اندکی از افراد، ویروس موجب واکنش بیش از حد سیستم ایمنی شده و التهاب شدید را موجب می شود.

تحریک این التهاب در شش ها می تواند موجب نارسایی تنفسی شود یا در دیگر اعضای بدن مانند کلیه یا دستگاه های درون شکمی منتشر شود. اعضای به شدت ملتهب بدن از کارایی عادی خود بازمانده و در نهایت بر اثر از کار افتادن چندین عضو مهم بدن، مرگ از راه می رسد.

اما در میان بچه ها، این فرایند رخ نمی دهد. پرفسور ناتالی مک درمات، از کالج کینگ لند گفت: باید چیزی در این ویروس باشد که به همان شدت، سیستم ایمنی بچه ها را تحریک نمی کند، اما نمی دانیم چیست. به نظر نمی رسد که سیستم ایمنی بدن بچه ها دچار واکنش بیش از حد شود و در مواردی حتی ابتلا به ویروس بدون نشانه بدنی بوده است.

دکتر اندرو فریمن از دانشگاه کاردیف گفت: این نکته جدیدی نیست و دانشمندان مشاهده کرده اند که بچه ها نسبت به ویروس های دیگر نیز کمتر مستعد هستند.

او به دیلی تلگراف گفت: چنین پدیده ای در مورد ویروس های عفونی دیگر مانند ویروس اپشتین-بار، که در نوجوانان موجب مونو نوکلئوز عفونی یا بیماری بوسه می شود و همچنین هپاتیت-آ دیده می شود. هنوز نادانسته های زیادی در مورد این ویروس وجود دارد.

منبع: ایندیپندنت

با این حال، پرفسور مک درمات هشدار داد که اندازه جامعه آماری زیر 18 سال و بویژه بچه های کوچک در چین اندک است.

منبع: فرادید

به "چرا مرگ زنان و بچه ها بر اثر کرونا کمتر از مردان است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرگ زنان و بچه ها بر اثر کرونا کمتر از مردان است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید