خصوصی سازی اموال دولتی چه بر سر اقتصاد می آورد؟

به گزارش وبلاگ نشر، جعفر خیرخواهان، اقتصاددام درباره عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس و تاثیرات این اقدام بر بازار سرمایه و اقتصاد کشور اظهار کرد: اکنون که شرایط درآمدی دولت مناسب نیست و با کاهش درآمد روبرو شده، باید برای کسب درآمد اقدام کند که عرضه سهام شرکت های دولتی می تواند یکی از اقدامات موثر در این زمینه باشد.

خصوصی سازی اموال دولتی چه بر سر اقتصاد می آورد؟

وی ادامه داد: زیان دهی شرکت های دولتی، قیمت گذاری دولتی و مدیریت ضعیف در این شرکت ها که عملکرد آن ها را تحت تاثیر قرار داده را می توان از طریق خصوصی سازی این مسائل ذکر شده را برطرف کرد. راهکاری برای اینکه خصوصی سازی در این زمینه همانند تجربه ناموفق دیگر خصوصی سازی ها نباشد این است که مالکیت در دست دولت باشد اما از صلاحیت و توانایی مدیریتی مناسب مدیرانی که در بخش خصوصی حضور دارند، استفاده شود تا هم عملکرد این شرکت ها ارتقا پیدا کند و هم منافع و سود این ارتقا عملکرد به جامعه کمک کند.

به گفته این کارشناس مالی، باید مدیران از اختیاراتی برخودار باشند. فقط به خصوصی کردن یا دولتی باقی ماندن توجه نشود بلکه به روشی بینابین که هم دولتی و هم خصوصی است هم توجه شود.

عرضه سهام برای شرکت های دولتی شفافیت می آورد

در ادامه خیرخواهان با اشاره عرضه سهام شستا در بورس و اینکه با این عرضه افشاگری اطلاعات آن الزامی می شود، گفت: گام اول عرضه در بورس ایجاد شفافیت در عملکرد آن شرکت عرضه شده است زیرا، عرضه در بورس شرایطی را دارد که باید از آن تبعیت شود و صورت های مالی آن ها سالانه بررسی می شود و در قضاوت عمومی قرار می گیرد که مدیریت این شرکت ها را مجبور می کند تا از حالت رخوت خارج بشوند.

عرضه اموال دولتی منجر به انحصارگرایی خصوصی نشود

وی در انتها سخنانش با تاکید براینکه باید دقت شود که این امر منجر به انحصارگرایی خصوصی نشود، افزود: اگر شرکتی تولیدی کرده که نیاز عمومی است باید مقداری نظارت های دولتی هم بر این فرایند وجود داشته باشد تا اجحافی در حق مصرف کننده نشود.

گفتنی است که از زمان ورود به سال جدید عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس از اهمیت و توجه زیادی برخودار شده و رئیس جمهور در این زمینه در نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینکه دستگاه های دولتی باید سهام خود را در بورس عرضه کنند و در تماس هایی با وزیر اقتصاد بر تسریع در این امر تاکید کرده است.

عرضه سهم دولت در 9 شرکت دولتی در بورس

علاوه براین، وزیر امور مالی و دارایی نیز گفت که در آینده نزدیک، سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانک ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.

طبق گفته دژپسند، در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به صورت فراگیر این سهام ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یک بار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید دو میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری کنند.

درآمدزایی 30 هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شرکت های دولتی

دژپسند در پاسخ به این که چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شرکت های دولتی خواهیم داشت، اینگونه توضیح داده که هدف عمده در این زمینه، انتقال مالکیت و مردمی کردن اقتصاد است که برآوردها نشان دهنده این است که از این طریق حدود 30 هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین مالی داشته باشیم.

همچنین دوره فراخوان تا عرضه 10 روز است و گروه گروه این اتفاق رخ می دهد و تلاش بر این است که 15 اردیبهشت اولین فراخوان واگذاری شرکت های دولتی باشد. همچنین مرحله دوم عرضه شرکت هایی هستند که بورسی نیستند و وارد بورس می شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "خصوصی سازی اموال دولتی چه بر سر اقتصاد می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصوصی سازی اموال دولتی چه بر سر اقتصاد می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید