بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد ، دو ماه و نیم گذشت

به گزارش وبلاگ نشر، اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفندماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود 670 هزار نفر مشمول شده اند، از تخصیص 5 هزار میلیارد تومان یاری دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد ، دو ماه و نیم گذشت

به گزارش وبلاگ نشر به نقل از مهر، پس از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر کسب و کارها در سراسر کشور که منجر به توقف فعالیت ها و تعدیل بسیاری از نیروهای کار شد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 23 اسفند سال گذشته، اقدام به طراحی سامانه بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir کرد تا از این طریق کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، شناسایی شده و به مدت سه ماه بیمه بیکاری حوادث غیرمترقبه بر اساس تبصره 2 ماده 2 قانون کار دریافت کند و بتوانند با بیمه بیکاری، گذران معیشت نمایند.

به همین دلیل، سازمان تأمین اجتماعی پس از ثبت نام افراد، بر اساس کد بیمه پردازی تأمین اجتماعی ثبت نام شدگان را مجزا می نماید و برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه ای مبنی بر عدم احراز شرایط ارسال می نماید و برای افرادی که بر اساس ضوابط قانونی حائز شرایط دریافت بیمه بیکاری هستند نیز پیامک جداگانه ای مبنی بر ورود مجدد به سامانه و درج نام و کد شعبه تأمین اجتماعی مربوطه و حساب بانکی، ارسال می گردد.

بیکار شدگان نیز برای استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید مشمول قانون کار و مشمول بیمه تأمین اجتماعی باشند؛ در این صورت است که در فهرست مشمولان نهایی قرار می گیرند.

برای یاری به معیشت بیکارشدگان ناشی از شیوع ویروس کرونا، دولت برای دریافت بیمه بیکاری شرایط سهل تری در نظر گرفته است؛ آنگونه که مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار پیشتر به مهر گفته بود، با توجه به اینکه ویروس کرونا جزو حوادث غیرمترقبه شناخته شده است، پایه بیمه پردازی یک ماه است؛ یعنی اگر فرد فقط مثلاً در دی ماه بیمه واریز نموده باشد، در صورت داشتن شرایط و بیکار شدن غیرارادی، مشمول بیمه بیکاری می گردد.

در همین ارتباط دولت اعلام نمود که مبلغ 5 هزار میلیارد تومان برای یاری به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داده است و مقرر شد هر زمان که دولت این مبلغ را به حساب صندوق واریز کرد، مقرری بیکارشدگان مشمول قانون کار، واریز گردد.

با این حال اگرچه حدود 2 ماه و نیم از خانه نشینی نیروی کار می گذرد و سامانه بیمه بیکاری نیز از اسفند سال گذشته آغاز به کار نموده است اما دولت هنوز بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری را طبق وعده، واریز ننموده است و فشار معیشتی بر گرده بیکارشدگان سنگینی می نماید.

پیگیری های خبرنگار مهر حاکی است پرداخت حقوق بیکاری به بیکارشدگان دوران کرونا، معطل تخصیص بودجه 5 هزار میلیاردتومانی و مشخص مکانیزم مشخص دستمزد بیکارشدگان از سوی ستاد ملی کروناست.

طبق آخرین اخبار، نزدیک به 800 هزار بیکارشده، در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام نموده اند که از این تعداد نزدیک به 670 هزار نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری دوران شیوع کرونا شناخته شده اند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها اعلام نموده که برای واریز مقرری، منتظر تخصیص اعتبار مذکور است.

اگرچه به طور طبیعی حق بیمه بیکاری سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت این گروه از بیکاران محفوظ است و احتمالاً یکجا به حساب آنها واریز خواهد شد، اما نباید فراموش کرد این افراد برای گذران زندگی به دریافت ماهانه حقوق بیکاری خود احتیاج دارند و تأخیر در پرداخت حق بیمه بیکاری با این استدلال که حقوق بیکاری هر سه ماه، یکجا پرداخت خواهد شد، محلی از اعراب ندارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد ، دو ماه و نیم گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد ، دو ماه و نیم گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید