خبرنگاران بوشهر، موج سواری کرونا در بحر بی خیالی ها

به گزارش وبلاگ نشر، بوشهر- خبرنگاران- در روزهای اخیر اعلام آمار افزایشی از شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان بوشهر باعث نگرانی شدید مسئولان و ترس و وحشت در جامعه شده است که علت اصلی آن را عادی سازی شرایط بحرانی کرونا و بی خیال شدن عده زیادی از مردم این استان نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی می دانند.

خبرنگاران بوشهر، موج سواری کرونا در بحر بی خیالی ها

هرچند بوشهر از جمله استان هایی بود که پس از 14 روز از اعلام شیوع ویروس کرونا در کشور با تاخیر 2 هفته ای نخستین مورد ابتلا به این ویروس را در خود دید و مردم این استان در ابتدا در بسیاری از زمینه ها داوطلبانه پیشتاز قرنطینه خانگی و اجرای محدودیت هایی نظیر تعطیلی بازار، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی بودند و این اقدامات باعث شد تا فرایند گسترش ویروس در این استان به آرامی پیش برود طوریکه تا آخر فروردین ماه شمار بیماران کرونا مثبت آن به 100 نفر نمی رسید اما با اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند و لغو محدودیت ها امروز شمار افراد مبتلا به ویروس کووید 19 در این استان به 684 نفر رسیده است و روزانه بین 20 تا 79 نفر با نتیجه آزمایش مثبت به شمار آنها اضافه نموده می گردد.

بیشتر مردم استان بوشهر این روزها بدون توجه به طرح فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی در فروشگاه ها، بانک ها، دفاتر خدمات ارتباطی بصورت متراکم و دسته جمعی حضور می یابند و در سواحل و خانه باغ ها دورهمی برگزار و در مراسم فاتحه اموات و جشن و شادی شرکت می نمایند، گویا اینکه از شیوع ویروس کرونا اطلاع ندارند و یا در کل بی خیال آن شده اند و این شرایط باعث شده تا برخی مراسم فاتحه و یا جشن های عروسی به کانون شیوع کرونا در این استان تبدیل گردد.

علاوه براین شرایط، گرم شدن هوا نیز باعث شده تا استفاده از کولرهای گازی در خودروها، منزل، اماکن و اداره ها همانند سال های گذشته انجام گردد، همچنین مسافرت بوشهری ها به نقاط خوش آب و هوا افزایش یابد و مردم به بهانه گرما کمتر از ماسک و دستکش استفاده نمایند که این موارد نیز در گسترش ویروس نقش دارد.

از طرفی بازگشایی و از سرگیری فعالیت مجتمع های تجاری در شهرهای بندری و ساحلی بویژه گناوه و دیلم و ارتباط این 2 شهرستان با استان خوزستان که اکنون در شرایط قرمز شیوع ویروس کرونا واقع شده است و بیشتر مشتریان بازارهای این بندرها نیز از این استان هستند، در افزایش شمار مبتلایان به این بیماری در استان بوشهر موثر است.

به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دلیل اصلی ابتلای افراد به ویروس کرونا در این استان در درجه اول ارتباط با فرد مبتلا، رعایت نکردن نکات بهداشتی، حضور در تجمع ها بدون وسایل حفاظت نماینده، رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و در درجه دوم مسافرت است.

آنان معتقدند مردم شعار درخانه بمانیم را فراموش نموده و شرایط بحرانی کرونا را عادی انگاشته اند و با بی خیالی نسبت به آن باعث شده اند تا آمار مبتلایان به این بیماری در این استان بصورت انفجاری بالا رود طوریکه امروز نتیجه آزمایش کرونای 50 درصد افرادی که به مراکز بیماریابی مراجعه نموده اند مثبت باشد این درحالی است که در ماه گذشته این آمار در حد 4 تا 5 درصد بود.

کاهش حساسیت و بی خیالی نسبت به کرونا خطرناک است

شهفرایند بوشهری گفت: افزایش آمار مبتلایان به کرونا در این استان در روزهای اخیر فرایند عادی زندگی را تغییر داده و باعث شده با استرس و ترس بیشتری کارهای روزمره زندگی را دنبال کنیم.

سیما احمدی زاده اضافه نمود: بالا رفتن شمار مبتلایان به کرونا در این استان نشان می دهد که حساسیت نسبت به این بیماری در میان مردم کاهش یافته است زیرا بوشهر تا مدت ها پس از شیوع ویروس کرونا در کشور شرایط سفید داشت و تا پیش از لغو محدودیت ها و اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند دارای کمترین آمار مبتلایان به این ویروس در کشور بود.

وی ادامه داد: از سرگیری کسب وکارها، مسافرت ها و بازگشایی بازار و دیگر اماکن در کاهش حساسیت مردم نسبت به خطر شیوع کرونا و بی توجهی آنها به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بی تاثیر نبوده است.

دیگر شهفرایندان بوشهری گفت: برای مردم دوگانگی در زمینه رعایت فاصله گذاری اجتماعی ایجاد شده است زیرا می بینند برخی مسئولان درحالی تاکید بر این مهم دارند که خود این اصول را رعایت نمی نمایند و اقدام به برگزاری نشست ها و برنامه های غیر ضروری می نمایند این درحالی است که امکان برگزاری این برنامه ها به وسیله ویدئو کنفرانس نیز وجود دارد.

مرضیه فاتحی اضافه نمود: برخی مسئولان خود به آنچه می گویند و جامعه را به آن سفارش می نمایند باید پایبند باشند تا مردم دچار دوگانگی در رفتار نشوند.

وی برضرورت اطلاع رسانی و پخش برنامه های بهداشتی برای مطلع سازی جامعه و تاکید براینکه هرچند برخی محدودیت ها در فضای کسب و کار برداشته شده است اما عادی سازی رخ نداده تاکید نمود.

یکی دیگر از شهفرایندان بوشهری گفت: با انتها تعطیلات عید نوروز و برداشتن بخشی از محدودیت ها در ترددها هرچند هنوز اجازه حضور در ساحل داده نشده است و چراغ پارک ها خاموش است اما مردم با بی توجهی به شرایط خطرناک حاکم بر جامعه و دنیا با بی خیالی هرچه تمام تر به شکل گروهی و خانوادگی شب نشینی های خود را در کنار ساحل برگزار می نمایند.

علی افراسیابی اضافه نمود: مسئولان نظارتی همانند روزهای نخست شیوع بیماری باید با قاطعیت جلو این اقدام مردم را بگیرند و اجازه ندهند در ساحل و پارک ها حضور داشته باشند نه اینکه تنها به سراغ اصنافی می فرایند که بیشتر خود را ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می دانند.

وی تاکید نمود: بستن بازار و تعطیلی مغازه ها به تنهایی نمی تواند جلو شیوع بیماری کرونا را بگیرد چرا که هنوز هستند کسانی که با بی توجهی با حضور در تجمع ها و دورهمی های شبانه علاوه براینکه ظلمی به خود و اطرافیانشان می نمایند، کوشش های مدافعان سلامت را نیز به هدر می دهند و آنان را به زحمت بیشتر می اندازند.

این شهفرایند بوشهری گفت: تنها راه پیشگیری و کنترل کرونا تا زمانی که دارو و واکسنی برای آن کشف نشده تغییر رفتار و التزام به رعایت نکات بهداشتی است که با کمال تاسف رعایت این اصول ساده برای برخی از افراد بسیار سخت است.

تعطیلات عید فطر زمان مناسب برای مسافرت نیست

یکی دیگر از شهفرایندان بوشهری گفت: با نزدیک شدن به تعطیلات عید فطر این نگرانی وجود دارد که مسافرت ها از سر گرفته گردد و این می تواند در این شرایط که هر روز آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا افزایش پیدا می نماید استان بوشهر را در شرایط سختی قرار دهد.

معصومه عبدی اضافه نمود: مردم به تذکرهای بهداشتی مسئولان توجه نمایند و از مسافرت بپرهیزند زیرا شرایط استان های دیگر از استان بوشهر بهتر نیست و این رفت و آمد می تواند فرایند بیماری را تشدید کند.

وی یادآور شد: هرچند همه مردم در این مدت از لحاظ روحی و روانی خسته شده اند اما ماندن در خانه علاوه براینکه به خود و خانواده مان یاری نموده ایم زحمت کارکنان بهداشت و درمان را نیز چند برابر نمی کنیم.

تغییر رفتار اجتماعی تنها راه مقابله با ویروس کرونا

یک مغازه دار بوشهری گفت: بازاریان استان بوشهر از جمله افرادی بودند که از سود انتهای سال برای تامین سلامت مردم چشم پوشی و کسب و کار خود را تعطیل کردند اما ادامه این فرایند زندگی بسیاری از افراد جامعه را فلج می نماید.

علی اصغر نجفی اضافه نمود: در این شرایط تنها اعمال محدودیت های اجتماعی بدون تغییر رفتار مردم تاثیری در کنترل ویروس کرونا ندارد و همچنان شاهد فرایند افزایشی بیماری خواهیم بود.

وی ادامه داد: دیده می گردد مردم با بی توجهی به موارد بهداشتی بدون استفاده از وسایل حفاظت فردی از جمله دست کش و ماسک در بازار حضور می یابند واین سهل انگاری علاوه براینکه سلامتی آنها را به خطر می اندازند باعث برگشتن محدودیت ها و رقم زدن سرانجامی مبهم برای صنف های مختلف را به دنبال دارد.

نجفی اضافه نمود: آنچه امروز بیش از هر روز دیگری به آن احتیاج داریم تغییر رفتار اجتماعی، حضور نیافتن در تجمع ها، رعایت بهداشت فردی و استفاده از وسایل حفاظتی است زیرا براساس نظر کارشناسان این ویروس به این زودی از جامعه رخت برنمی بندد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تنها چیزی که در این شرایط می تواند به جامعه یاری کند اعمال رفتارهای پیشگیرانه است و اینکه باید یاد گرفت چگونه با این بیماری کنار آمد و از انتقال آن پیشگیری کرد.

دکترعبدالمحمد خواجه ئیان بیان نمود: مهمترین عامل موثر در افزایش فرایند بیماری تماس های بیش از حد حفاظت نشده افراد در جامعه با همدیگر است که با شرکت در میهمانی ها، مراسم های خاص، مسافرت ها و تفریح های دسته جمعی بدون استفاده از وسایل حفاظت فردی انجام می گردد.

وی گفت: امروز شرایط ایده آلی وجود ندارد هرچند مردم ممکن است از لحاظ روحی خسته شده باشند اما شرایط برای برگزاری دورهمی، مهمانی و رفتن به بازار برای تفریح مناسبت نیست و تا زمان گذر از شرایط بحرانی باید موارد بهداشتی را رعایت کرد زیرا در غیر این صورت با جهش بیماری روبرو خواهیم شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: در موارد اخیر شناسایی شده یک نفر بیمار تنها در خانواده خود 5 تا 10 نفر را آلوده نموده با وجود اینکه در جریان بیماری خود بوده است و این موارد با اعمال برخی محدودیت ها از طرف دولت برطرف نمی گردد بلکه باید با تغییر رفتار از پیشروی بیماری جلوگیری کرد.

خواجه ئیان تاکید نمود: از شیوع و بروز بیماری نباید غافل شد هرچند بیماریابی در استان با راه اندازی مراکز غربالگری کرونا در مراکز بهداشتی و پایگاه های سلامت زیاد شده اما مراجعه موارد مشکوک و مثبت بودن نمونه ها نیز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اگر در ابتدای شیوع بیماری، استان بوشهر شرایط بهتری نسبت به دیگر مناطق کشور داشت این امر اتفاقی نبود بلکه محصول یک سری اتفاق ها و همکاری هایی از جمله اطلاع رسانی به مردم، همکاری صنف ها، هوشیاری و دقت مردم ونگاه جدی تر آنها به بیماری بود اما بعد از آن حساسیت و جدیت مردم نسبت به رعایت موارد بهداشتی کم شد.

فرایند صعودی کرونا در بوشهر و ناتوانی پاسخگویی آزمایشگاه ها

اون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر 17 مرکز بیماریابی در این استان راه اندازی شده و تنها سه مرکز دیگر باقی مانده است که با راه اندازی این مراکز فرایند بیماریابی همچنان با سرعت در استان انجام می گردد.

خواجه ئیان اضافه نمود: با توجه به آمارها شمار مراجعان به این مراکز نسبت به گذشته بیشتر شده به گونه ای که آزمایشگاه ها در یک روز توان پاسخ را ندارند.

وی ادامه داد: بسیاری از کسانی که به مراکز بیماریابی مراجعه می نمایند دارای علامت هستند و برخلاف گذشته که تنها 4 تا 5 درصد آزمایش ها مثبت اعلام می شد امروز بیش از 50 درصد آزمایش ها مثبت است و این فرایند صعودی بیماری در استان بوشهر را نشان می دهد.

خواجه ئیان اضافه نمود: بسیاری از موارد قبلی بیماری از استان های مجاور می آمدند اماکنون بیشتر موارد مثبت در فضای درونی استان و نشات گرفته ازتماس های داخل استانی است که به عنوان یک علامت هشداردهنده بیانگر گردش ویروس در استان است.

وی اظهار کرد: هرچند در زمان حاضر موارد بستری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا کمتر و افراد بیشتر به صورت سرپایی شناسایی شده اما باید این را در نظر گرفت که هفت تا 9 درصد از جمعیت استان بوشهر سالمند و 6 تا هشت درصد دیابتی و خیلی ها شیمی درمانی می شوند و این جمعیت معادل 300 هزار نفر هستند که بعنوان افراد آسیب پذیر به شمار می فرایند.

نسخه های ملی پیشگیری از کرونا در همه استان ها پاسخگو نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هرچند برخی از مردم به دلیل نگرانی از شیوع انفجاری بیماری به اعمال برخی محدودیت ها اصرار دارند اما بالاخره باید این را در نظر گرفت که امرار معاش و زندگی عده ای بستگی به کسب و کار دارد و نمی گردد کسب و کارها را برای همواره تعطیل کرد چون در زمان حاضر ویروس کرونا همچنان هست.

وی ادامه داد: با توجه به رفتار مردم نمی گردد برای کل کشور یک نسخه واحد پیچید و با توجه به فرایند رو به رشد بیماری احتیاج است برای پیشگیری از شیوع و گردش ویروس کرونا باید یک سری محدودیت های استانی اعمال گردد.

بوشهری ها از شرایط قرمز استان همسایه غافل نشوند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با ابراز نگرانی از مسافرت مردم در آستانه عید سعید فطر گفت: مردم تصور ننمایند فرایند بیماری کرونا کنترل شده بلکه همچنان این ویروس وجود دارد و هرگونه اجتماعی می تواند افراد بیشتری را درگیری این ویروس کند به همین دلیل مردم از مسافرت بپرهیزند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به آمارهای موجود فرایند شیوع ویروس کرونا در این استان روبه افزایش است به نحوی که در هفته نخست فروردین 17 نفر، هفته دوم 23 و هفته سوم 52 نفر و در هفته نخست اردیبهشت ماه 26 نفر، هفته دوم 71، هفته سوم 87 و در هفته جاری با 28 نفر در روز گذشته تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در این هفته به 178 نفر می رسد.

دکتر سعید کشمیری اضافه نمود: در فروردین ماه تنها کسانی که به بیمارستان ها مراجعه می کردند مورد آزمایش قرار می دریافتد اما با توجه به تغییر رویه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول اردیبهشت ماه و تاسیس مراکز بیماریابی 16 ساعته افراد دارای نشانه های بیماری و یا کسانی که با مورد مثبتی تماس داشتند و افراد بی علامت نیز مورد آزمایش قرار می گیرند.

وی بیان نمود: براین اساس انتظار می رود موارد مثبت همچنان افزایش یابد هرچند تا به امروز موارد بستری در بیمارستان های استان بوشهر فرایند افزایشی نداشته اما با توجه به فرایند افزایش افراد مثبت انتظار می رود در هفته آینده شمار افراد بستری نیز افزایش یابد.

کشمیری ادامه داد: در زمان حاضر کاهش محدودیت ها باعث افزایش تماس افراد شده و مردم با عادی سازی شرایط تصور آنها این است که بیماری کاهش یافته است این درحالی است که هیچ عادی سازی صورت نگرفته و بیماری نیز حداقل در استان بوشهر با فرایند افزایشی روبرواست.

وی اضافه نمود: مردم باید توجه داشته باشند دستورالعمل های بهداشتی برای تمام مشاغل، اصناف و اداره ها به طور کامل انجام می گردد و تمام بازگشایی ها از جمله مسجدها در شب های قدر نیز براساس پروتکل خاص خود انجام شده است.

کشمیری اظهار کرد: هرچند بیمار یابی به عنوان نکته مثبت به شمار می رود اما با توجه به اینکه استان شمالی استان بوشهر در شرایط قرمز به سر می برد و در برخی از شهرها حتی اداره ها و بانک ها تعطیل شده نباید غافلگیر شد و اجازه ندهیم استان به آن شرایط برسد چون در این صورت با افزایش شمار افراد بستری اداره ها و کسب و کارها تعطیل و از طرفی مرگ و میر هم افزایش و استان دچار خسارت می گردد.

وی با تاکید براینکه نباید تجربه تلخ همسایگی کاشان با استان قم و درست شدن کانون بیماری برای استان اصفهان برای استان بوشهر نیز تکرار گردد گفت: شهرستان دیلم استان بوشهر در همسایگی استان خوزستان است و به دلیل مراودت هایی که وجود دارد باید همان سخت گیری های استان خوزستان برای این شهرستان اجرا گردد.

کشمیری اضافه نمود: در زمان حاضر در گناوه به دلیل آلودگی تعدادی از کارکنان یکی از دستگاه های اجرایی مجبور به تعطیل کردن آن دستگاه شده ایم برهمین اساس از این به بعد باید برای پیشگیری از شیوع و انتشار بیماری کرونا تصمیم های شهرستانی و محلی گرفت.

عادی انگاشتن شرایط بحرانی کرونا شرایط بوشهر را شنماینده نموده است

وی ادامه داد: با توجه به بازگشایی مدرسه ها آموزش و پرورش باید دقت کافی در زمینه رعایت موارد بهداشتی داشته باشد همچنین سازمان های نظارتی نیز علاوه بر کارکنان بهداشتی باید نظارت ها را تشدید نمایند و مماشاتی با کسانی که قوانین را زیر پا می گذارند و نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بی توجه هستند، برخورد نمایند.

وی همچنین برضرورت تعهد مدیران کل در زمینه توجه و رعایت مسائل بهداشتی و موارد بیماری که در بین کارکنان آنها شناسایی می شوند، تاکید نمود.

کشمیری با تاکید براینکه نسبت به برگزاری مراسم بی تفاوت نباشیم گفت: بیماری کرونا در زمان حاضر در بین ما وجود دارد و باید با آن زندگی کرد و به جای مطرح کردن سوال تکراری زمان بازگشت به زندگی قبل از کرونا باید به مدل زندگی با کرونا عادت کرد و در کنار این بیماری زندگی کرد.

کشمیری ادامه داد: مزیت پیدا کردن افراد بی علامت اما مثبت این است که با شناسایی این افراد و ایزوله شدن هم خود آنها زودتر خوب می شوند و هم بیماری به دیگران سرایت نمی گردد ولی این می تواند زنگ خطری باشد زیرا تا پیش از این فرایند بیماری با شیب ملایمی در استان پیش می رفت ولی اکنون این شیب تند شده و وقتی شمار افراد مثبت بالا برود محتمل است موارد بستری هفته آینده نیز بیشتر گردد و این پیغام خوبی نیست.

وی برضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی، برگزارنکردن جلسه های غیرضروری و روی آوردن به ویدئوکنفرانس و پرهیز از دور همی های خانوادگی شادی، فاتحه و حضور در بازار و هرگونه تجمعی توجه داشته باشیم.

کشمیری گفت: عادی شدن شرایط از بدترین شرایطی است که نباید اتفاق افتد چرا که کرونا همچنان با ما هست و باید با آن زندگی کرد و حواسمان باشد زیرا هرگونه بی دقتی باعث می گردد این ویروس ضربه خود را به ما بزند و تعداد زیادی را با خود درگیر کند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر رفتار بیماری نشان می دهد رفت و آمدها زیاد شده، مردم شعار در خانه بمانیم را فراموش کردند این درحالی است که همه باید بدانند چیزی تغییر ننموده و باید به قدر ضرورت از خانه خارج شد.

وی گفت: باید بدانیم استان شمالی استان بوشهر در شرایط قرمز به سر می برد به همین دلیل شرایط استان بوشهر بسیار شنماینده است و اگر دقت نگردد شرایط مشابهی در انتظار استان ما نیز هست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هرچند هنوز شمار افراد بستری در بیمارستان های استان بوشهر افزایش نیافته اما همه بیمارستان ها در حالت آماده باش قرار دارند.

شرایط بیماران حاد تنفسی در استان بوشهر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در باره آمار بیماران مزمن تنفسی استان و تفاوت آن با کرونا گفت: در سه ماه گذشته از شیوع کرونا در این استان، هفت هزار نفر به دلیل بیماری های حاد تنفسی به بیمارستان مراجعه نموده اند دامنه این بیماران شامل انواع آنفولزا، سل و آلرژی می گردد، اما براساس کارهای تشخیصی مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا امروز 684 مبتلا به کووید 19 در استان بوشهر ثبت شده است.

به گفته وی، مجموع بیماران بستری کرونا یا حاد تنفسی در استان امروز 60 نفر است که در مقایسه با کل بیماران عدد مطلوبی است.

کشمیری در خصوص اینه بهتر بود محدودیت ها با تاخیر بیشتری برداشته می شد گفت: تمایل داشتم همه چیز تعطیل و مردم در خانه می ماندند تا این میزان شیوع بیماری نداشته باشیم، ولی واقعیت های جامعه را هم باید دید که با توجه به شرایط مالی کشور، جامعه تاب آوری بیشتری برای محدودیت ها دارد؟ از این رو ستاد ملی مقابله با کرونا براساس مقتضیات اجتماعی نسبت به برطرف تدریجی محدودیت ها اقدام نموده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به اینکه واکسن و دارویی برای کرونا کشف نشده، تنها سلاح در اختیار ما رعایت فاصله گذاری، بهداشت فردی، غربالگری و تست برای شناسایی و جداسازی بیماران است و ما نیز در همین جهت مانند سایر مناطق کشور در حال حرکت هستیم البته طبیعی است اگر آمار روزانه کرونا به عدد معینی برسد، نشان می دهد شکست خورده ایم و باید به عقب برگشت و محدودیت ها را تکرار کرد.

قرنطینه خانگی توصیه دنیای است

کشمیری بیان نمود: بیماران کرونایی که در خانه تحت مراقبت قرار می گیرد بیشتر بی علامت بوده ولی در تست هایی که انجام شده معین شده ناقل هستند این افراد اگر 10 روز در خانه بمانند و با تغذیه و استراحت مناسب از سوی خانواده مراقبت شوند، بهتر از مراکز قرنطینه یا بیمارستان است که احتمال انتقال آلودگی بیشتر به آنها یا کادر درمان وجود دارد.

وی با بیان اینکه با آموزش های انجام شده به اعضای خانواده بیماران مثبت، نگهداری آنها در اتاق جدا که پنجره برای تهویه هوا داشته باشد خطری ندارد، اضافه نمود: کمتر از یک درصد مبتلایان ناشی از ارتباط با فرد بیمار در قرنطینه خانگی بوده که درصد بالایی نیست، ضمن اینکه با رعایت بهتر توصیه ها این عدد هم کاهش می یابد هرچند بیماران مثبت دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت، مشکل قلبی یا مانند آن حتی اگر بدون علامت باشند، در بیمارستان بستری می شوند تا بدون علامت و خوب شوند.

وی در باره رعایت نکردن قرنطینه خانگی از سوی برخی بیماران و حضور در جامعه قبل از مهلت مشخص شده، گفت: فرهنگ شهفرایندی بیشتر مردم استان بوشهر آنها بالا است و این مشکل کمتر رخ می دهد، اما مواردی هم بوده که قرنطینه خانگی رعایت نشده و با یاری دادستانی، از اقدام های قهری برای انتقال بیمار به قرنطینه یا دریافت تست استفاده شده و به طور قطع درباره افرادی که حقوق شهفرایندی را رعایت ننمایند، این موضوع دنبال می گردد.

در پیش بودن پاییز سخت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: با توجه به اینکه دارو و واکسنی برای ویروس کرونا کشف نشده، با توجه به اینکه در پاییز همواره با ویروس آنفولانزا درگیر هستیم پیش بینی می گردد پاییز سختی داشته باشیم به همین دلیل از هم اکنون باید تمهیداتی برای آن روزها درنظر گرفته گردد که در این ارتباط در حال انبار واکسن آنقلوآنزا به میزان 10 برابر سال گذشته در این استان هستیم و کوشش می گردد ساختمان اورژانس هسته ای در تابستان به بهره برداری برسد و به این وسیله بیماران مبتلا به ویروس کرونا، آنفلوآنزا و حاد تنفسی جداسازی شوند.

درجه سرمایش کمتر از 24 کولر گازی احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

کشمیری درباره امکان شیوع کرونا از راه کولرهای گازی گفت: در این زمینه همه متخصصان توافق دارند که قرار دادن دمای کولر در درجه خاصی و باز کردن پنجره برای تهویه هوا مسئله ای به وجود نمی آورد.

وی اضافه نمود: مردم دمای کولر گازی را پایین تر از 24 درجه نیاورند چون خطرناک است هرچند دیده می گردد در برخی خانه ها دمای کولرها تا 14 درجه هم پایین می آید و درجه پایین تر از این نیست و گرنه پایین تر هم می آوردند که به طور قطع سرمای زیاد، ریسک ابتلا به کرونا را بالا می برد.

انگ کرونایی مقاومت و پنهان کاری افراد در برابر آزمایش را بیشتر می نماید

این مقام مسئول در باره نگرانی برخی بیماران و خانواده آنها به دلیل دور شدن از اجتماع و نگاه منفی به آنها گفت: براساس تحقیقات علمی، 10 درصد جامعه ناقل کرونا هستند براین اساس بخشی از آنها در تست ها شناسایی و قرنطینه می شوند، از این رو نداشتن بیماری فخر نیست یا داشتن آن نیز مایه سرافکندگی کسی نباشد.

کشمیری ادامه داد: براساس نظر کارشناسان ویروس کرونا خود را به دنیا تحمیل می نماید و به سمتی می رویم که کرونا مانند آنفولانزا و سرماخوردگی در کنار ما باشد، ولی در زمان حاضر چون دارو و واکسنی ندارد یا منشا و انتهای آن معین نیست باید با آن مدارا کرد تا ویژگی های بیشتر این ویروس روشن گردد.

وی بیان نمود: به طور قطع فرد مبتلا به کرونا تا آخر عمر این ویروس را با خود ندارد و پس از 2 هفته استراحت ویروس از بدن او خارج می گردد از این رو باید انگ زدایی کرد تا اگر در آینده احتیاج به تست های بیشتری از مردم باشد، مقاومتی صورت نگیرد.

این مقام مسئول گفت: نگاه به بیماری کرونا نباید به گونه ای باشد که برای تست کرونا مقاومت وجود داشته باشد زیرا این امر می تواند به شمار بیماران بیافزاید.

10 نفر از کادر درمان استان درگیر کرونا شدند

وی گفت: تا امروز 10 نفر از کادر درمان بیمارستان های استان بوشهر درگیر این بیماری شده اند و برخی از آنها بدون علامت و تنها ناقل بودند که شناسایی شدند.

کشمیری اضافه نمود: البته با توجه به اینکه 10 درصد جامعه در حالت عادی درگیر کرونا هستند، به همین تناسب کارکنان درمان نیز درگیر هستند بویژه افرادی که ارتباط با بیماران دارند احتمال ابتلا در آنها بیشتر است.

وی اضافه نمود: بزودی کار دریافت پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا در استان برای مداوای سایر بیماران مثبت شروع می گردد و مراحل اولیه این اقدام مانند خرید و سفارش تجهیزات در دست انجام است و در آینده نزدیک از این مزیت برای بیماران درگیر کرونا در استان بهره خواهیم برد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به فرایند افزایشی بیماری کرونا در این استان عید فطر زمان مناسبی برای مسافرت نیست پس مردم خود را ملزم به ماندن در خانه بدانند و از مسافرت و یا پذیرش مهمان خودداری نمایند.

کشمیری ادامه داد: هرگونه رفت و آمدی باعث انتقال هر چه بیشتر بیماری می گردد پس مردم به توصیه ها توجه داشته و در خانه بمانند و از حضور در تجمع ها بپرهیزند.

نگرانی از افزایش مبتلایان به کرونا در بوشهر

استاندار بوشهر گفت: فرایند افزایشی بیماران کرونایی در این استان نگران نماینده است زیرا فقط شمار مبتلایان امروز (دوشنبه 29 اردیبهشت ماه) این استان به این ویروس معادل یک پنجم کل آمار استان از ابتدای شیوع آن تا به امروز است.

عبدالکریم گراوند اضافه نمود: گزارش ها بیانگر این است که تعداد افراد بی علامت وناقل کم نیستند و اگر توجه و برنامه ریزی نداشته باشیم همین افراد در جامعه باعث شیوع بیماری می شوند.

وی ادامه داد: عادی سازی شرایط بهترین زمینه برای شیوع ویروس و بیماری کرونا در جامعه است برهمین اساس رعایت اصول بهداشت فردی و فاصله اجتماعی لازم است.

گراوند اظهارداشت: براساس نظر متخصصان و کارشناسان در زمان حاضر واکسن و دارویی برای کنترل ویروس کرونا وجود ندارد و تنها با رعایت بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و تغییر در رفتار اجتماعی و فردی می توان جلو این ویروس را گرفت.

وی ادامه داد: دغدغه دوم مسئولان استان بستری بیماران است زیرا این سیر صعودی فرایند بیماری مقدمه ای برای افزایش بستری و مرگ و میر است.

گراوند اضافه نمود: در این شرایط همه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی باید برای پیشگیری و کنترل بیماری یاری نمایند و فعالیت بخشی از کسب و کارها به معنی عادی شدن شرایط نیست.

وی تاکید نمود: عادی سازی بهترین زمینه برای گسترش بیماری، گرفتار کردن نظام سلامت و از دست دادن عزیزانمان است و این می تواند هزینه های سنگینی بر جامعه تحمل کند.

استانداربوشهر با اشاره به شرایط حاد استان خوزستان همجوار استان بوشهر گفت: فوتی های یک روز این استان همسایه معادل کل فوتی های این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا است.

مردم همانند روزهای نخست محدودیت های کرونایی و بهداشت را رعایت نمایند

گراوند با اشاره به شرایط قرمز استان خوزستان و همجواری مردم دیلم و گناوه به این استان تاکید نمود: به منظور قطع زنجیره شیوع کرونا در استان بوشهر، از مردم گناوه و دیلم انتظار می رود ضمن رعایت موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، از ترددهای غیر ضروری به استان خوزستان خودداری نمایند و همانطور که مردم این شهرستان ها در تعطیلی خودجوش اصناف در استان پیشگام بودند خودشان مساله تردد به استان همسایه را کنترل نمایند.

وی ادامه داد: مردم باید درباره بیماری کرونا همان جدیت روزهای نخست را داشته باشند زیرا بی توجهی به دستورالعمل ها ما را به محدودیت های روزهای نخست که پیغامدهای زیادی را برای مردم به دنبال داشته بازمی گرداند.

استاندار بوشهر با اشاره به قرار داشتن در آستانه عید سعید فطر گفت: اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در این استان لازم است و براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا نماز عید فطر باید در مسجدها برگزار گردد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، در استان بوشهر هم راهپیمایی روز دنیای قدس نخواهیم داشت و مردم استان به صورت زنده از فرمایشات رهبر معظم انقلاب بهره مند می شوند.

استاندار بوشهر یادآور شد: اداره های شهرستانی که موارد مثبت کرونا در آن بالا است با نظر دانشگاه علوم پزشکی تعطیل اعلام گردد و دانشگاه از تمام کارکنان آن اداره آزمایش کرونا بگیرد و در صورت اعلام دانشگاه علوم پزشکی، آن اداره می تواند فعالیت خود را از سر گیرد.

استاندار بوشهر تاکید نمود: مدیران کل اقدامات لازم برای مقابله با کرونا را انجام دهند و در صورتی که یک واحد موارد مثبت به کرونا داشت با نظر دانشگاه علوم پزشکی تا زمان برطرف مشکل آن واحد تعطیل گردد.

وی ادامه داد: فردی که مبتلا به ویروس کرونا می گردد 2 هفته باید استراحت کند برهمین اساس باید این مدت به عنوان مرخصی استعلاجی حساب گردد و تا زمانیکه دانشگاه اعلام ننموده که این افراد می توانند به کار بازگردند مدیران حق ندارند آنها را برای کار فرابخوانند زیرا دیگران را نیز درگیر می نمایند.

گراوند با قدردانی از همکاری بازاریان و اصناف استان بوشهر در مقابله با کرونا اضافه نمود: به منظور قطع زنجیره بیماری کرونا، اصناف همکاری خود را تداوم بخشیده و رعایت پروتکل های بهداشتی را با جدیت دنبال نمایند و هرگونه تخطی از پروتکل های بهداشتی موجب برخورد قانونی خواهد بود.

وی بر ضرورت سرعت بخشی در تکمیل بیمارستان شهدای هسته ای بوشهر تاکید نمود و گفت: با توجه به حجم انبوه فعالیت بیمارستان شهدای خلیج فارس، باید منابع اعتباری لازم برای تکمیل بیمارستان شهدای هسته ای تامین گردد.

استاندار بوشهر تاکید نمود: اداره های کل راهداری، فرودگاه و بنادر و شهرداری ها، همچنان مصوبات مربوط به پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و صدا و سیمای استان هم برنامه ساعت سلامت را با تاکید بیشتر بر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی دنبال کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران بوشهر، موج سواری کرونا در بحر بی خیالی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بوشهر، موج سواری کرونا در بحر بی خیالی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید